Maj z Batmanem · Miesiące z...

Maj z Batmanem – Mały hołd dla Billa Fingera

Tak jak rok temu, wielką celebrację osiemdziesiątej rocznicy Batmana chciałabym zacząć od filmiku z cyklu Secret Origins Month, w którym Linkara przygląda się Detective Comics #27, czyli debiutowi Mrocznego Rycerza.

Jest jednak pewna sprawa, o której powinniśmy pamiętać w trakcie obchodów tej wiekopomnej rocznicy, dlatego doszłam do wniosku, że dobrze będzie poruszyć ten temat teraz, aby moi Czytelnicy przez resztę tego miesiąca byli jej świadomi.

A mianowicie – że wszechobecny Bob Kane, który w większości rzeczy okołobatmanowych nazywany jest twórcą Batmana, tak naprawdę go nie stworzył… a przynajmniej nie stworzył tego wszystkiego, co kojarzymy z Batmanem. Prawdziwym twórcą Mrocznego Rycerza był Bill Finger, który najpierw zrewidował pierwotny szkic Kane’a, a potem, przez wiele lat poddawał Kane’owi pomysły do kolejnych komiksów. Kane zaś przez cały ten czas nie tylko korzystał z pomysłów Fingera, ale podawał je też jako swoje. Przez lata, aż do 2014 roku, Bob Kane był uważany za jedynego twórcę Batmana i we wszystkich rzeczach związanych z Człowiekiem Nietoperzem znajdowała się adnotacja: “Batman creatated by Bob Kane”. Dzięki zmaganiom pisarza Marca Tylera Noblemana, rodziny Fingerów oraz wielu twórców, którzy znali prawdę i o nią walczyli, udało się doprowadzić do tego, że ta prawda wyszła na światło dzienne.

Ja sama dowiedziałam się o tym od Uncle Mroowy, który najpierw opublikował vlog na temat książki Noblemana Cudowny Chłopak Billy, a potem dodał jeszcze zapis z prelekcji Bill Finger – sekretna historia twórcy Batmanaktórą to prelekcję wygłosił wraz z kelenem z portalu BatCave. Sama historia Fingera jest fascynująca (nawet jeśli jest również depresyjna), toteż warto się z nią zapoznać. Można to zrobić za pomocą książki i strony internetowej Noblemana, a można też obejrzeć dokument Batman i Billy.

Niemniej jednak, kiedy przez cały maj będziemy zagłębiać się w różne aspekty “mythosu” Człowieka-Nietoperza, pamiętajmy prawdziwego ojca Batmana, Billa Fingera.

A tymczasem zobaczmy, co o debiucie Batmana ma do powiedzenia Linkara:

Leave a Reply