Maraton z Villain Protagonist

Maraton z Villain Protagonist – wstęp

Ponieważ motyw Villain Protagonist jest jednym z moich ulubionych motywów, a i tak nie mam ostatnio za wiele do roboty, postanowiłam zrobić na Planecie Kapeluszy mały maraton. Zanim jednak przejdę dalej, wyjaśnię, na czym ten motyw polega i co dokładnie będzie obejmował zakres moich zainteresowań w najbliższym czasie.

Otóż – jak mogą się domyślić ci, którzy są obeznani z językiem angielskim – chodzi o osadzenie w roli głównego bohatera postaci, która w innych opowieściach jest złoczyńcą. Mimo że można podeń podciągnąć wszelkiego rodzaju filmy o gangsterach, piratach, bandytach czy seryjnych mordercach, ja skupię się na tych przykładach Villain Protagonist, które mają nieco bardziej komediowy wydźwięk. Dlaczego? Otóż dlatego, że są one właściwie zabawą starymi archetypami czarnych charakterów.

Przez jakiś czas zastanawiałam się, czy wszystkich panów, których sylwetki zamierzam w najbliższym czasie omówić, nie wsadzić do jednego artykułu, jednak po głębszym namyśle doszłam do wniosku, że mimo wszystko lepiej będzie jak omówię każdego z osobna. Co więcej – postanowiłam, że postać każdego przedstawię w formie profilu, w którym znajdą się takie szczegóły jak:

– archetyp, którego parodią/dekonstrukcją jest dana postać

– historia powstania

– krótka historia postaci

– relacje z pomagierem (nie oszukujmy się – każdy złoczyńca ma miniona)

Dalej zaś przejdę do głównego opisu postaci  i moich przemyśleń na jej temat. Możliwe, że pojawią się bohaterowie, których ja znam, a wy nie. Zdaję sobie też sprawę z tego, że możecie również znać mnóstwo typów Villain Protagonist, które nie znam ja albo o których mam bardzo nikłe pojęcie, jednak o tego typu postaciach nie mogę napisać nic konstruktywnego, poza tym, że są. Dlatego pozwólcie, że będę się trzymać tylko tych złoczyńców-protagonistów, których znam.

Tymczasem trochę więcej na temat Villain Protagonist możecie przeczytać tutaj.

Leave a Reply