Rocznicowa Zagadka

Rocznicowa Zagadka – rozwiązanie

Tak jak Wam wczoraj obiecałam, dzisiaj przedstawię rozwiązanie wszystkich trzynastu rocznicowych zagadek.

No cóż, na początku martwiłam się, że nikt nie weźmie udziału w zabawie (poniekąd też dlatego postanowiłam wprowadzić podpowiedzi), ale wkrótce wszystko ruszyło z kopyta. Dlatego wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję.

Nie przedłużając, oto rozwiązania poszczególnych zagadek.

1. W części pierwszej, której nikt nie zgadł, mieliśmy taki oto rysunek:

Jaki widać, jest to czerwony kapelusz przypominający (mniej więcej) kapelusz czarodzieja. Jest nawet na nim napisane: “Wizzard”, czyli angielskie słowo “czarodziej” z błędem. Podpowiedź do tej zagadki brzmiała tak: “Mag zawsze wraca po swój kapelusz. Ten konkretny mag nie jest szczególnie uzdolniony magicznie, ale za to świetnie biega!” Tak więc właściciel tego kapelusza jest magiem i szybko biega. Jest tylko jeden taki mag:

Tak jest! Rincewind ze Świata Dysku!

2. Drugiego listopada zagadka była taka:

Podpowiedzią zaś było: “Biedny, samotny kapelusz. Daleko, daleko od domu.” Właścicielem tego białego kowbojskiego kapelusza był Lucky Luke, a podpowiedź to parafraza dwóch pierwszych linijek słynnej piosenki Poor Lonesome Cowboy (“I’m poor lonesome cowboy/I’m long, long way from home…”), którą Luke zwykł śpiewać, jadąc w stronę zachodzącego słońca.

3. Trzeciego listopada przywitał Was ten obrazek:

I to było proste, nawet bez podpowiedzi. No bo przecież któż nie zna słynnej czapki Sherlocka Holmesa?

4. To…

…mogło nie być proste jako tako, ale po podpowiedzi (“Właściciel tej marynarskiej czapki pracował w wielu zawodach, aby utrzymać trójkę siostrzeńców. Nieraz robił coś dla swojego bogatego wujka.”) od razu można było się zorientować, że chodzi o Kaczora Donalda, który opiekował się Hyziem, Dyziem i Zyziem, i często pracował u swojego wujka, Sknerusa McKwacza.

5. Każdy obeznany z mangą i anime One Piece z łatwością mógł skojarzyć, że poniższy obrazek…

… przedstawia słynny słomiany kapelusz, który Monkey D. Luffy otrzymał od swojego mentora i przyjaciela, Rudowłosego Shanksa; i który to kapelusz ma zostać Shanksowi oddany, kiedy Luffy zostanie sławnym piratem.

6. “Tym razem mamy bohatera z mitologii. Jednym z jego atrybutów był kapelusz podróżny, ponieważ był to patron podróżnych…. ale nie tylko.” – Tak brzmiała podpowiedź do poniższej zagadki:

Kształt i dziwaczne skrzydełka po bokach powinny przywieźć Wam na myśl choćby taki obrazek:

Albowiem kapelusz ten nazywa się petasos, jest to kapelusz podróżny i jeden z atrybutów greckiego boga Hermesa.

7. To nakrycie głowy…

…należało (przynajmniej według filmów wzorowanych na Robin Hoodzie z Errolem Flinem) do Robin Hooda. Co prawda, Astroni powiedziała, że może jeszcze do Piotrusia Pana (he, he, trudno się nie zgodzić), ale chodziło mi o Robin Hooda.

8. Nawet jeśli to Wam nic nie mówiło…

…to podpowiedź powinna Wam przypomnieć słynną scenę z Indiany Jonesa i Poszukiwaczy Zaginionej Arki, kiedy to główny bohater sięga po swój kapelusz, kiedy wejście do walącej się świątyni właśnie się zamyka. Tak, to nakrycie głowy należy do doktora Jonesa!

9. “Właściciel tego kapelusza najpierw był Szary, a potem zrobił się Biały.” – z tej podpowiedzi powinniście się domyśleć, że właściciel tego szpiczastego kapelusza…

… to czarodziej Gandalf, nazywany Szarym. Po pewnych wydarzeniach we Władcy Pierścieni zmienił zarówno kolor, w który się przywdziewał, jak i przydomek, i stał się Gandalfem Białym.

10. Zagadka na dziesiątego listopada była specjalnie dla graczy.

Ta czapeczka należała do Linka, naczelnego bohatera Hirule i protagonisty serii Legend of Zelda.

11. Kolejna zagadka, której nikt nie odgadł (ale podejrzewam, że to przez artykuł o Białym Orle).

Podpowiedź brzmiała: “Właściciel tego kapelusza pamięta, abyście wy nie musieli.” Słynny recenzent internetowy, Nostalgia Critic większość swoich video zaczyna od słów: “Witam, jestem Nostalgia Critic. Ja to pamiętam, abyście Wy nie musieli!” i często nosi na głowie czarny kapelusz. O, popatrzcie:

12. “Właściciel tej czapki jest trenerem i próbuje złapać je wszystkie.” – to było proste, bo taką czapkę z daszkiem…

… nosi (przynajmniej w pierwszych seriach) protagonista Pokemonów Ash Ketchum.

13. Tak sobie pomyślałam, że gdyby ktoś spoglądał na ostatni obrazek i nie zwracał uwagi na podpowiedź, mógłby uznać, że to hełm Thora z Avengers.

Ponieważ jednak podpowiedź brzmiała: ” Właściciel tego hełmu jest mały, ale zawsze towarzyszy mu pewien dryblas.”, nie trudno było odgadnąć, że to nakrycie głowy należy do Asteriksa, zwanego Małym Galem, któremu towarzyszy wielkolud, Obeliks.

Na dysku mam przygotowaną czternastą zagadkę, ale doszłam do wniosku, że będziecie zbyt zajęci rocznicowym postem, aby ją odgadnąć. Dlatego poprzestałam na części trzynastej.

W każdym razie wyniki wyglądają tak:

– Astroni odgadła Indianę Jonesa, Lucky Luke’a i Hermesa;

– Karus odgadła Sherlocka Holmesa, Luffy’ego, Kaczora Donalda i Robin Hooda;

– Skorpion odgadł Asha Ketchuma;

– Uncle Mroowa odgadł Linka;

– A Gandalfa i Asteriksa odgadł ktoś anonimowy (niech się przyzna).

Wszystkim serdecznie gratuluję i mam nadzieję, że zabawa Wam się podobała. A jeśli uważacie, że nie, możecie mi w komentarzach zlecić napisanie jakiegoś tekstu (wpiszcie trzy propozycje, ja wybiorę jedną, ponieważ biorę pod uwagę to, że nasze gusta mogą się nie pokrywać.)

3 myśli na temat “Rocznicowa Zagadka – rozwiązanie

  1. Hehe, bardzo mi miło, że wspomniałaś u mnie na górze, przy okazji Piotrusia Pana :p Te podpowiedzi były niekiedy niezbyt potrzebne, bo za bardzo ułatwiały sprawę, ale czasami dodawały ten jeden brakujący element, który dawał szansę na zgadnięcie. I bardzo ładnie szczegóły wybierałaś. To było coś.Pomyśleć, że żadna z wymyślonych przeze mnie postaci ever nigdy nie nosi kapelusza – jaka szkoda…O, a nie, jednak nie – przynajmniej postać nie-główna nadawałaby się do występu w twoim konkursie X)Pomysłów nie mam, ale ty wiesz, że ja zawsze liczę na artykuły, najlepiej oceniająco-porównujące 🙂

Leave a Reply