Krótka notka

Krótka notka – dramy z Channel Awesome ciąg dalszy

Tydzień temu zamieściłam post na temat dokumentu Not So Awesome, w których różni byli producenci opisywali nadużycia jakich dopuścili się Mike Michaud, Mike Ellis i (do pewnego stopnia) Walkerowie. Pod koniec posta napisałam, że Channel Awesome powinno się jakoś odnieść do tego, co im się zarzuca.
No cóż, minął już tydzień i zdarzył się takie oto rzeczy:
– Channel Awesome wystosowało oficjalne przeprosiny… zostały one jednak tak ujęte, że trudno je za takowe określić
Not So Awesome został zaktualizowany i teraz zawiera świadectwa IronLiz i Leslie Rice’a (od Terror Obscura)
– Channel Awesome odpowiedziało na oskarżenia.
Długo zastanawiałam się, jak się odnieść i doszłam do wniosku, że odczekam, aż będzie coś konkretnego. Dzisiejsza odpowiedź Channel Awesome to dobry moment, aby się wypowiedzieć.
O IronLiz i Terror Obscura nie będę za dużo mówić. W zasadzie IronLiz skarży się na to, że musiała wozić ludzi i ubrania podczas produkcji Subarbian Knights i że została potraktowana marginalnie (bo nie jest “talentem”). Leslie z kolei ma obiekcje co do tego jak został potraktowany materiał, który wysłał do Channel Awesome, gdy zaczynał pracę.
O przeprosinach też trudno, cokolwiek powiedzieć, bo szybko zostały zdjęte ze strony. Niemniej jednak wzbudziły kontrowersje, gdyż sprowadzały się właściwie do jednego zdania: “Przepraszamy, że tak to odczuliście.” (“Sorry you feel that way.”). To jedno zdanie sugeruje, że Michaud i spółka nie uważają, aby zrobili coś złego; i to inni producenci denerwują się bez powodu.  To oczywiście nikogo nie zadowoliło.

Teraz przejdźmy do dzisiejszej odpowiedzi. Muszę przyznać, że Channel Awesome na każde  (nadmienione przez siebie) oskarżenie przytacza jakiś kontrargument i brane w oderwaniu od całej reszty te kontrargumenty brzmią sensownie, na przykład:

– Zawsze było jasno powiedziane, że crossovery rocznicowe są dobrowolne i producenci mogli w każdej chwili zrezygnować.

–  Scena z żartem o gwałcie była konsultowana z Lindsay Ellis i Nostalgia Chick się nie tylko na nią zgodziła, ale wręcz przygotowała Dougowi materiały audio ze swoimi krzykami.
– Zarząd Channel Awesome płaci za hosting strony i konserwację i nigdy nie obciążył tymi kosztami producentów.
– Nikt nie mówił Holly Brown, aby pracowała dzień po operacji.
Z tym, że kiedy się na to wszystko popatrzy z boku, raz, że wiele kwestii zostało zignorowanych (jak choćby nagonka na Dr. Gonzo), a dwa, że po raz kolejny przebija się przez ten post: “Sorry you feel that way.” Można to na przykład zauważyć w sposobie w jaki autor odnosi się do zarzutów o dyskryminację. Spójrzmy prawdzie w oczy: to, że były na stronie kobiety, które je nie doświadczyły, nie zmienia faktu, że Lindsay Ellis, Dena Natali i inne osoby jednak czuły się dyskryminowane.
Ponadto Linkara zwrócił uwagę na to, że nie tylko Nostalgia Chick nie czuła się komfortowo ze sceną transformacji. To właśnie Lewis pierwszy zauważył, że ta scena w ogóle jest i poinformował o tym Douga i Lindsay, ale został wysłuchany bardzo późno. A w poście Channel Awesome Linkara nie jest nawet wymieniony.
Dalej – Lewis mówi też o tym, że może i crossovery były dobrowolne, ale jednak zarząd zapraszał do nich producentów. Takie zaproszenie mogło się wydawać prestiżowe. A pamiętajmy, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na życie z wideo recenzji. Tak więc ludzie biorą wolne, rezerwują bilety  i hotel, poświęcają czas…. a potem zostają potraktowani, tak jak zostali potraktowani.
I tak po prawdzie to jak się przeczyta komentarze pod tą odpowiedzią, stanowcza większość komentatorów uważa ją za strzał w stopę i że wkrótce strona umrze, bo nikt nie będzie chciał mieć z nią nic wspólnego.
Na razie z powyżej pięćdziesięciu producentów na stronie pozostało trzynastu. Wygląda też na to, że Channel Awesome postanowiło na razie wstrzymać się z publikowaniem czegokolwiek na YouTubie (zapewne, aby zachęcić ludzi do odwiedzania strony). Wydaje się, że na razie nie ma co liczyć na to, że Michaud się opamięta.
(Ale przynajmniej napisano o nim piosenkę.)

Leave a Reply