Miesiące z...

Maj z Batmanem – Bat-Familia

Rok temu przy okazji Dnia Ojca i omawiania Supermana jako ojca, pokusiłam się o taki oto komentarz:

(chociaż nie oszukujmy się, w uniwersum DC to Batman ma najwięcej doświadczenia w tym względzie)

Przeciętni fani Człowieka-Nietoperza kojarzą przede wszystkim pierwszego Robina, Dicka Graysona, i pierwszą Batgirl, Barbarę Gordon, ale faktem jest, że – jak na gościa, który zawsze pracuje sam – Bruce Wayne dorobił się dość licznej rodziny, znanej też jako Bat-Familia. I są też ludzie, którzy wolą go bardziej jako ojca, niż jako samotnika.

Pozwólcie, że z okazji Dnia Matki opowiem Wam o co poniektórych członkach Bat-Familii.

Po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach Bat-Familia zaczyna się od Alfreda Pennywortha. Albowiem od tej pory zarówno w komiksach, jak i wszelkich batmanowych adaptacjach lokaj Wayne’ów był tym, który zaopiekował się osieroconym paniczem i właściwie stał się jego drugim ojcem. Alfred jest też tym, który zawsze pierwszy martwi się o fizyczny i psychiczny stan zdrowia Batmana i zachęca go do wychodzenia do ludzi, otwierania się na nowe znajomości, a być może nawet znalezienia partnerki, z którą mógłby założyć rodzinę. Bruce zaś docenia Alfreda i wie, że zawsze może na niego liczyć.

Potem pojawia się Dick Grayson – pierwszy (i bodajże najsłynniejszy) Robin – którego Bruce bierze pod swoje skrzydła po śmierci rodziców z rąk Tony’ego Zucco. Bycie Robinem sprawia, że Dick odnajduje swoje powołanie i staje się nieocenionym pomocnikiem Batmana. Bruce uczy się przy okazji jak być ojcem. Nie zawsze mu to wychodzi i w sumie po jakimś czasie Dick od niego odchodzi, aby zostać pełnoprawnym superbohaterem, Nightwingiem, ale z czasem obaj panowie odbudowują relacje i obecnie są przyjaciółmi.

W między czasie Batmanem inspiruje się Barbara Gordon, córka komisarza Gordona, która na studiach uczy się na bibliotekarkę, ale przy okazji zdobywa też czarny pas w karate. Postanawia też na balu policyjnym wystąpić w damskiej wersji stroju Batmana. Jednakże w drodze na tenże bal, natyka się na zaatakowanego przez przestępców Człowieka-Nietoperza i rusza mu z pomocą. Później wielokrotnie będzie mu jeszcze pomagać aż w końcu stanie się częścią Bat-Familii. Później, w Zabójczym żarcie, zostaje postrzelona przez Jokera i sparaliżowana od pasa w dół. To jednak nie powstrzymuje jej przed dalszą walką z przestępcami. Wkrótce Barbara przyjmuje przydomek Oracle i służy tak Batmanowi, jak i Lidze Sprawiedliwych w ogóle swoimi umiejętnościami komputerowymi. Tak jak Dick Grayson był pierwszym z wielu Robinów, tak i Barbara Gordon była pierwszą z wielu Batgirl.

Zainspirowana Batmanem jest też Kathy Kane, czyli Batwoman. Warto tu zaznaczyć, że Batwoman powstała z jednej strony po to, aby uciszyć kontrowersje jakoby Batman był homoseksualistą, a po części dlatego, że Supergirl była wtedy popularna. Kathy jest dziedziczką wielkiej fortuny, która postanawia – tak jak Batman – walczyć z przestępcami. Obecnie ją trochę przemodelowano i zrobiono z niej lesbijkę i kuzynkę Bruce’a Wayne’a, ale w Srebrnej i Brązowej Erze przez dłuższy czas była jego love interestem.

Następnym po Dicku Graysonie Robinem w kolejce jest Jason Todd – młody złodziejaszek, który pokusił się o to, żeby ukraść koła Batmobilu i został na tej kradzieży przyłapany. Bruce, będąc pod wrażeniem jego umiejętności, postanawia wziąć go pod swoje skrzydła. Jason Todd nie był zbyt popularny jako Robin, dlatego po jakimś czasie został ciężko pobity przez Jokera, a w prawdziwym świecie fani mieli głosować, czy ma przeżyć czy nie. Większość zagłosowała za tym, aby jednak zginął (chociaż pojawiły się oskarżenia o fałszowanie ankiety) i tak oto Jason Todd przez długi czas był dla Batmana taką Największą Porażką – przyjacielem, którego nie potrafił uratować. Niemniej jednak po jakimś czasie (a konkretnie po którymś z kolei reboocie) Jason Todd powrócił jako Red Hood – vigilante o skrajnych poglądach, pragnący zemsty na Jokerze.

Po Jasonie Toddzie pałeczkę Robina przejął Tim Drake, któremu udało się wydedukować tożsamość Batmana i pierwszego Robina, gdy rozpoznał jeden z akrobatycznych ruchów tego drugiego ze swojej wyprawy do cyrku. Odtąd zaczął trenować sztuki walki i szlifować zdolności detektywistyczne. Kiedy Tim osiągnął wiek trzynastu lat, zauważył, że po śmierci drugiego Robina Batman jest bardziej lekkomyślny i agresywny. Po jakimś czasie chłopak przejął rolę partnera Człowieka-Nietoperza i stał się Red Robinem.

W jednej z alternatywnych rzeczywistości (a konkretnie – na Ziemi-2) Batman i Kobieta-Kot mieli córkę, Helenę Wayne, która stała się potem Huntress. Tymczasem w głównym uniwersum to córka jednego z bardziej prominentnych bossów mafii w Gotham, Helena Bertinelli, przyjęła pseudonim Huntress. Jej backstory różni się trochę z wersji na wersję, ale zawsze jest ona jedyną ocalałą z masakry jej rodziny i zostaje przeniesiona na Sycylię, gdzie uczy się sztuk walki. Wkrótce potem powraca do Gotham i staje się Huntress. Przez dłuższy czas pracuje sama (Batman uważa, że jest zbyt brutalna), ale później Oracle prosi ją o pomoc w uratowaniu Black Canary i tak oto Helena staje się członkinią grupy Birds of Prey.

Podczas wydarzenia zwanego No Man’s Land pojawiła się nowa Batgirl – Cassandra Cane – która uratowała komisarzowi Gordonowi życie, zyskując przy tym aprobatę Barbary Gordon i Batmana. Cassandra była wychowywana na zabójczynię, a przy tym jest niema i umie odczytywać mowę ciała. Po tym jak odkryła, że Lady Shiva jest jej matką, Cassandra odłożyła maskę na jakiś czas. Kiedy pojawiła się znów w komiksie One Year Later, pracowała z Deathstrokiem, podobno dlatego, że Deathstroke zrobił jej pranie mózgu. Po jakimś czasie doszła do siebie i znów stała się Batgirl.

Co ciekawe jest postać, która była i Batgirl i Robinem. Stephanie Brown, córka jednego z naśladowców Człowieka Zagadki, Cluemanstera, wściekła na to, że ojciec powrócił do bycia superprzestępcą, pojawiała się podczas każdego jego skoku po to, aby pokrzyżować jego plany (nazywana jest Spoilerem, od słowa “spoil”, czyli zepsuć). Poniekąd z powodu zauroczenia do Tima Drake’a, Stephanie rozszerzyła swoją działalność poza psucie planów ojca i stała się pełnoprawną vigilante.

Batman ma wielu pomocników i wiele przybranych dzieci, ale ma też kilka biologicznych. Ci, co pamiętają Batmana Przyszłości, mogą wiedzieć (z filmu Batman Beyond: The Return of the Joker), że Terry McGinnis ostatecznie okazał się nieślubnym synem Bruce’a Wayne’a, ale takim synem jest również przywrócony z odmętów Brązowej Ery Damian Wayne, czyli piąty Robin. Damian wychowywany był przez matkę Talię, i dziadka, Ra’s al Ghula, w Lidze Cieni. Potrafi być brutalny i złośliwy. Przez dłuższy czas nie uznaje metod Batmana i nie dogaduje się z innymi Robinami i Alfredem, z czasem jednak przekonuje się do nich, zwłaszcza do Dicka. Damian ma też mnóstwo zwierzątek, od psów poprzez Bat-Krowę, a na smoku Goliacie skończywszy.

A tak poza tym mamy: Jeana-Paula Valleya (Azraela i drugiego Batmana), syna Luciusa Foxa, Luke’a (Batwinga), Duke’a Thomasa (Signala), córkę Alfreda, Julię, Ace’a (Bat-Psa)… Wielu ludzi o tym nie wie, ale w komiksach Wayne Manor tętni życiem. Ja sama o całej tej zbieraninie wiem od niedawna i ciągle się o niej uczę. Czy Wam również kręci się w głowie, kiedy widzicie tych wszystkich ludzi? A i tak pewnie o kimś zapomniałam.

Tak czy inaczej, cieszę się, że w najbliższym filmie Lego DC będziemy mieć przynajmniej kilku członków Bat-Familii, nieograniczonej tylko do Alfreda, Nightwinga i Batgirl. Już od dawna Bat-Familia potrzebuje właściwego wprowadzenia do mainstreamu. Kto wie – może i nadchodzący serial o Batwoman przybliży nam kilku z nich?

Leave a Reply